Оставьте ваши контакты

Мастопатія: Лікування мастопатії

Мастопатия

Що таке мастопатія?

Одно з найпоширеніших захворювань грудей мастопатія - патологія молочної залози. Захворювання мастопатія найбільш поширено у дівчат репродуктивного віку. Часта причина виникнення мастопатії пов'язана з іншими гінекологічними хворобами.

Більшість стикаються з проблемами, пов'язаними з молочною залозою, з такими як: періодичні болі, біль в грудях перед місячними, біль в грудях під час місячних, ущільнення, набрякання і інші проблеми. Найбільш частою причиною патологій грудей є гормональний дисбаланс, дисгормональна гіперплазія, що більше відомо, як мастопатія.



Зміст сторінки :

Причини виникнення мастопатії

Точна причина змін грудей невідома, але експерти відстежують певний взаємозв'язок з виробленням організмом репродуктивних гормонів (зокрема естрогену). Причиною захворювання може бути і недолік прогестерону. Симптоми мастопатії найчастіше виникають у жінок дітородного віку, особливо під час менструації і вагітності.

Чинники, що підвищують ризик розвитку мастопатії:

  • зайва вага;
  • пізня вагітність;
  • відсутність менструації в пізньому підлітковому віці;
  • замісна терапія препаратами на основі синтетичного естрогену.

Наявність в анамнезі декількох успішно виношених вагітностей знижує ризик розвитку мастопатії.

Симптоми захворювання

При мастопатії груди стає твердою, болючою. При самопальпаціі можна виявити кісти (грудки, які можуть переміщатися по молочній залозі). Професійна консультація мамолога необхідна при появі таких симптомів:

  • Темно-коричневі або зеленуваті виділення із сосків;
  • Ущільнення, які змінюють розмір протягом менструального циклу;
  • Загальна хворобливість грудей, яка посилюється перед менструацією;
  • Болі в пахвових лімфовузлах.

При цьому мастопатія не рахується передвісником раку грудей, і не несе смертельної загрози.

Записатися на прийом

Види мастопатії

При постановці діагнозу використовується інформація з міжнародного класифікатора хвороб (МКБ- 10). Код привласнюється залежно від симптомів, результатів тестів.

  1. Фіброзно-кістозна мастопатія (N60) : характеризується появою ущільненням, рухливих шишок в грудях.
  2. Дифузна кістозна мастопатія (N60.1) : переважають фіброзні і рубцеві тканини в молочних залозах.
  3. Кістозна, з проліферацією епітелію (N60.3)

Деякі лікарі окремо виділяють діабетичну (лімфоцитарну) мастопатію у жінок. Доброякісне захворювання має досить високий ризик переростання в ракове (в порівнянні з іншими типами). Симптоми хвороби ідентичні фіброзно-кістозної мастопатії, однак лікування підбирається з урахуванням інсулінозалежності пацієнтки.

Методи діагностики мастопатії

Найчастіше незвичайні ущільнення в грудях помічають самі жінки. Ось чому важливо хоч би раз на місяць проводити самопальпацию. Раз на рік необхідно відвідувати маммолога з профілактичною метою. Якщо лікар запідозрить фіброзно-кістозні зміни, то пацієнтка отримає напрями на додаткові обстеження. Діагностика мастопатії обов'язково включає УЗД грудей.

Процедура проста і безболісна, не має ускладнень і побічних ефектів. Залежно від типу апарату, фахівцеві вдасться отримати чорно-біле або кольорове об'ємне зображення тканин молочних залоз. Ультразвук дозволяє візуалізувати кісти, фіброзні ущільнення.

Лікування захворювань грудей не призначають без результатів мамографії або УЗД. Рентгенівське обстеження дозволяє отримати максимально детальне зображення молочних залоз. Проте треба враховувати, що і УЗД і мамографія дозволяють лише підтвердити наявність новоутворень, але не їх природу. Щоб виявити (чи виключити) злоякісні клітини, необхідно додатково пройти процедуру біопсії.

За допомогою тонкої довгої голки фахівець отщіпнет невелика кількість підозрілої тканини, після чого зразок досліджується під мікроскопом. Тільки зрозумівши, чи є в новоутворенні доброякісні або злоякісні клітини, мамолог зможе призначити лікування мастопатії.

Лікування мастопатії грудей в Одесі

Більшості жінок, у яких діагностовано фіброзно-кістозний тип захворювання, не потрібно специфічне лікування. Але якщо симптоми заважають нормальній повсякденному житті, необхідно звернутися за професійною допомогою. Залежно від результатів діагностичних обстежень, може бути призначено консервативне або оперативне лікування.

  1. Тонкоголкова аспірація молочної залози. Процедура проводиться амбулаторно, із застосуванням місцевої анестезії. Спеціаліст використовує голку для дренування кіст. Видалення мастопатії методом аспірації дозволяє позбутися від хворобливих симптомів всього за 10-15 хвилин. Недоліком процедури є ризик рецидивів кіст.
  2. Хірургічне висічення. Направлення на повноцінну операцію видається досить рідко, тільки в тих випадках, коли на УЗД і маммограме чітко видно папілярні структури.
  3. Консервативна терапія. Один з найпоширеніших методів лікування мастопатії у жінок. Лікар може прописати гормональні препарати, знеболюючі.

Також рекомендується носити спеціальний підтримуючий бюстгальтер, зменшити кількість тваринних жирів в раціоні.

Можливі ускладнення мастопатії

Найстрашнішим і найнебезпечнішим ускладненням непролеченний фіброзно-кістозного захворювання є рак грудей. Хоч онкологія діагностується лише у 3% пацієнток, при виникненні хронічних болів необхідно зробити запис до мамолога.

Стадии развития мастопатии

Якщо була вибрана тактика спостереження, також важливо хоч би двічі в рік приходити на профілактичні огляди. Записатися на позапланову консультацію необхідно у тому випадку, якщо розвинулися ускладнення:

  • під час самопальпации виявилися нові утворення;
  • з'явилися виділення з сосків (особливо жовті, зеленуваті або кров'яні);
  • спостерігається почервоніння, ущільнення або втягнення соска.

Не варто ігнорувати профілактичні огляди. Тільки регулярний контроль стану здоров'я допоможе уникнути ускладнень.

Сама по собі мастопатія не впливає на настання і успішне виношування вагітності. Проте фіброзно-кістозні зміни в молочних залозах можуть бути маркером гормональних проблем.

Профілактика мастопатії

Нині немає науково доведених заходів по відвертанню розвитку мастопатії. Проте несприятливі симптоми хвороби розвиваються набагато рідше у жінок, які не вживають напої, що містять кофеїн, солону їжу. Лікарі рекомендують вживати не більше 5 грамів солі в день, щоб зменшити періодичні набрякання молочних залоз перед менструацією. Якщо немає проблем з бруньками, можна періодично пити сечогінні трав'яні збори.

Варто регулярно стежити за здоров'ям молочних залоз. Маммолог Бондар А.В. проведе професійний огляд, дасть індивідуальні рекомендації.

Записатися на прийом