Оставьте ваши контакты

Фіброаденома

Що таке фіброаденома молочної залози?

Згідно класифікації ВООЗ, фіброаденома молочної залози - це змішана дисгормональна пухлина доброякісного генезу, яка спостерігається частіше у дівчаток під час статевого дозрівання, а також у жінок і дівчат у віці 15-45 років. У 15ациенток, що звернулися до врачу-маммологу, такі новоутворення є множинний характер і діляться на:

  1. Метахронные фіброаденоми - ізольована поразка однієї залози.
  2. Синхронні - двосторонній патологічний процес, що виникає в обох молочних залозах. Не рідкість, коли у пацієнток одночасно одноразово діагностується до 10

Фіброаденом різних за формою і розмірам, проте в 80-90лучаев - це одиничний вузол округлої форми до 3 см в діаметрі. Ризик малигнизации фіброаденоми, тобто можливості "переродитися" в рак складає 2-6.

Причини розвитку фіброаденоми

Джерелом розвитку і патогенетичною причиною розвитку такої доброякісної пухлини є порушення розвитку часточок молочної залози, що відноситься до

спадковому чиннику, тому фіброаденома частіше зустрічається у дівчат в період активного зростання часточкових структур (аж до 20 років).

Зв'язують це зі змінами гормонального фону в різні періоди життя жінок, проте встановити точну причину появи фіброаденоми молочної залози не вдалося.

Таким чином, чинниками розвитку фіброаденоми молочної залози, являються:

1.Пубертатный період - найбільше значення має активний період зростання грудей з 12 до 17 років.

Зрідка в періоді статевого дозрівання вузли невеликих розміром можуть спонтанно зменшуватися, аж до повного регресу.

2.Вагітність і лактаційний період - час годування грудьми - зв'язують з активною продукцією гормонів.

  1. Гормональний збій.

4.Спадковівсть.

Вагітність може чинити несприятливу дію на прогрес фіброаденоми, провокувати її активне зростання, яке може тривати і після пологів, у гіршому разі призводить до малигнизации. Слід також розуміти, що фіброаденома не впливає на течію вагітності.

5.Период перименопаузи - зниження секреції естрогену і прогестерону призводить до порушення розвитку системи молочних ходів.

6.Оперативные втручання на внутрішніх жіночих статевих органах, що призводять до порушення їх гормональної функції (видалення матки, придатків).

Усі ці "причини" умовні і в першу чергу пов'язані з гормональними змінами.

фіброаденома

Група ризику

До групи ризику входять жінки і дівчата у віці від 18 до 55 років з патологіями, що впливають на гормональну секрецію.

Найбільший ризик розвитку фіброаденоми спостерігається:

  • під час вагітності і післяпологовому періоді;

  • в період статевого дозрівання;

  • у жінок в клімактеричному періоді;

  • у осіб, що тривало приймають пероральні гормональні контрацептиви;

  • жінок після оперативних втручань на матці і придатках (резекція

  • экстирпация).

Крім того, необхідно виділити окремо пацієнтів, які при самообследовании залоз виявляють пухлини, вузликові новоутворення незалежно від розмірів і хворобливості при пальпації, а також жінок періоду пре- і постменопаузи при уперше виявленій тіні на мамограмі. За наявності пухлини необхідно звернеться до маммологу. Ці групи пацієнток мають бути повністю обстежені на предмет диференціальної діагностики з раком молочної залози. Онколог-маммолог Бондар А.

У має більше 10 років практичного досвіду, що дозволяє вам звернутися до високо профільного фахівця.

переважне виконання ультразвукове дослідження молочних залозу жінок літнього віку потрібне виконання рентгеномаммографии і УЗИ. Завершальним етапом в діагностиці захворювання є біопсія, яка дозволяє встановити будову і структуру пухлини, відрізнити її від злоякісної і визначити тактику подальшого лікування.

Запис на прийом

Симптоми

У клінічній картині фіброаденоми характерним є її повільне зростання, щільна або щільно-еластична консистенція і рухливість (зміщення убік) при пальпації. Основним симптомом є пальповане утворення молочної залози, частенько виявлене при самостійному огляді.При самодіагностиці пацієнтки визначають безболісну "кульку" розміром більше 1 см в діаметрі, який:

  • вільно зміщується в різні боки по відношенню до навколишніх тканин;
  • має округлу або овальну форми;
  • поверхня гладка, рідше - крупнобугристая, рівна з чіткими контурами.

Особливістю симптоматики є те, що така "кулька" в грудях не зникає при пальпації лежачи, при великих розмірах він не деформує молочну залозу, не супроводжується виділеннями з соска і/або змінами з боку ареоли. Усі шкірні явища, характерні для злоякісних пухлин молочної залози, при фіброаденомі - негативні. Відмітним симптомом филлоидной (листоподібною) фіброаденоми є швидке зростання (аж до велетенських розмірів, досягаючи 15-30 см і більше), високе

ризик озлокачествления в саркому або ракзміна кольору шкіри над нею і деформація залози.Відмінністю в клініці вузлової мастопатії, яка нагадує фіброаденому, являється виражений больовий синдром при пальпації і самодіагностиці, збільшення в розмірах молочної залози.

Види і форми фіброаденоми

Згідно міжнародної класифікації хвороб фіброаденома відноситься до доброякісних дисплазій молочної залози. По гістологічній класифікації виділяють наступні види і форми захворювання:

  1. Периканаликулярная (околопротоковая);

Строма (основна частина) не здавлює протоку і є розростанням сполучній тканині і епітеліальній тканині, який утворює залізисті трубочки.

2.Интраканаликулярная (внутрішньопротокова):

a. проста форма;

b. клітинна форма.

Основа пухлини здавлює протоки у вигляді епітеліальних гіллястих ущільнень, а переважають розростання сполучної тканини з меншою кількістю епітелію. Це важливо при дослідженні освіти після видалення для диференціальної діагностики, що і визначає тактику лікування.

Як лікувати фіброаденому ?

Для оперативного лікування і однозначної відповіді на питання чи "треба лікувати фіброаденому" є строгі свідчення з боку онколога-маммолога:

  • підозра на малигнизацию або рак;

  • швидкий прогрес процесу з різким збільшенням розмірів;

  • косметичний дефект при великих пухлинах.

Лікування фіброаденоми молочної залози тільки хірургічне і виконується 3-мя видами операцій :

1.Энуклеация (вилущування) вузла - робиться під анестезією в умовах стаціонару через мінімальний розріз;

2.Секторальная резекція - пухлина віддаляється разом з прилеглими тканинами отступя 1-1,5 см від краю;

3.Модифицированная секторальная резекція молочної залози - мініінвазивна операція - виконується переважно у пацієнток молодого віку : з мінімального розрізу, що не перевищує 3,5 см, виконується видалення патологічного осередку із захопленням навколишніх тканин з накладення швів на глибині рани для профілактики серомы; завершують операцію накладенням внутрішньошкірного шва.

За наявності утворень до 1 см, виявленого при УЗ- або маммографическом дослідженні, можливе динамічне спостереження після визначення доброякісності процесу (морфологічної відповіді).