Оставьте ваши контакты

Хворобливість сосків

Боль в сосках-маммолог Бондарь Практично кожна жінка хоч би один раз, але стикалася з такою проблемою, як біль в сосках. Причин стану може бути множина, але особливо часто вони пов'язані зі зміною гормонального рівня.

Симптом турбує переважно жінок дітородного віку, під час вагітності і годування грудьми, при клімаксі, але може виникнути і в підлітковому віці. За характером болі і локалізації можна визначити попередню причину, але остаточний діагноз можна поставити тільки після прийому маммолога.

Можливі причини відхилення Якщо масталгия виникає періодично, то вона завжди пов'язана з рівнем гормонів.

Проявляються такі відчуття у вигляді ниючого болю, тяжкості. Це природний процес, і він не вимагає лікування.

Те ж торкається вагітності, коли хворобливість турбує унаслідок зміни рівня гормонів. Постійний біль в сосках часто пов'язаний з патологією і вимагає повноцінної діагностики. Це можуть бути травми, запальні процеси, алергічна реакція, новоутворення. Усі перераховані ситуації вимагають лікування, оскільки можуть стати причиною небезпечних наслідків.

Схожі захворювання

Характер болю в сосках

За типом хворобливості можна визначити можливі причини відхилення :

 • біль соска, що коле або пощипуюча, зустрічається при пухлинах і кістах;
 • різальний біль сосків властивий кістам, запальним процесам, невралгічним відхиленням;
 • різкий біль в сосках відзначається при травмах соска, наприклад, при використанні грубої білизни;
 • гострий біль в сосці виникає при тріщинах сосків під час годування грудьми, а також при запальних процесах;
 • стріляючий біль в сосках вказує на несприятливу течію мастопатії;
 • біль сосків, що пече, часто турбує при циклічних змінах, а також при фіброзних змінах і пухлинах;
 • ниючий біль соска виникає після овуляції і вказує на недолік естрадіолу, а також можлива при вагітності або розвитку фіброаденоми;
 • тупий біль в сосках часто виникає в середині циклу перед місячними, вважається нормою і не вимагає лікування;
 • циклічна завжди пов'язана з гормональним рівнем, а також може турбувати жінок при прийомі оральних контрацептивів;
 • нециклічна виникає при травмах, запальних процесах, пухлинах;

Коли саме виникає біль в сосках?

По тому, коли саме виникає біль, також можна судити про стан:

 • при натисканні симптом турбує при таких патологіях, як мастит, мастопатія, пухлини;
 • при торканні хворобливість виникає при фіброаденомі, травмі, вагітності;
 • у спокої болить сосок при ФКМ.

Біль в одному соску відмітають, як правило, при алергічній реакції.

Хворобливість сосків перед менструацією

Часто симптом виникає перед менструацією. Він ніяк не пов'язаний з менопаузою і тим більше не вказує на пухлини. Це фізіологічний процес. Вище ризик появи ознаки при великій кількості абортів в анамнезі, а також на тлі безпліддя.

Неприємні відчуття частіше виникають відразу двох сторін. Якщо ж хворобливість соска права або ліворуч, варто відвідати гінеколога і перевірити стан яєчників і маткових труб. Якщо ж симптом турбує при овуляції, то необхідно здати аналізи на гормони і виключити недостатність естрадіолу. У нормі після овуляції через 5-6 днів хворобливість повинна проходити.

Якщо неприємні відчуття турбують більше 6 днів, потрібна консультація маммолога.

Записатися на прийом

Хворобливість соку при лактації

У нормі больові відчуття виникають з початком вироблення молока. У перші дні це вважається нормою і пояснюється розширенням проток. Турбуватися варто, якщо вогнище локалізується в певній точці, а не в усій молочній залозі. Це може вказувати на застій.

Болі в соку при годуванні

Під час прикладання дитини до грудей больові відчуття в нормі виникати не повинні. Допускаються відчуття, що тягнуть. В той же час, перші дні ще ніжна шкіра соска звикає до нових умов. В результаті цього часто з'являються тріщини, ранки, синці. Усе це може бути причиною різкої хворобливості. У цій ситуації досить дотримуватися гігієни, зціджувати молоко, щоб не було застою, а ранки обробляти призначеними кремами і гелями.

Якщо ознака стає нестерпною, з'являється почервоніння, набряклість, треба здатися лікареві. Можливо сталося приєднання інфекції.

Болі соска при клімаксі

Помірна хворобливість може вказувати на перші ознаки клімаксу. Пояснюється це тим, що менопауза починається при виражених гормональних змінах. Недолік гормонів може стати причиною тяжкості в грудях, болях в сосках. В той же час, треба відрізняти фізіологічні зміни від патологічних. При останніх симптом наростає, він турбує постійно. При цьому інших симптомів менопаузи немає. У цій ситуації варто звернутися до лікаря. Також варто пам'ятати, що при клімаксі підвищується ризик розвитку пухлин.

Можливі захворювання

Якщо періодичні болі частіше пов'язані з гормональними змінами, то постійна хворобливість може вказувати на захворювання. Особливо часто у жінок виявляються наступні хвороби сосків :

 • Мастит. Проявляється не лише болем, але і підвищенням температури, почервонінням шкіри.
 • Мастопатія. Больові відчуття різальні, особливо на останній стадії, коли є кісти і вузли.
 • Фіброаденома. Супроводжується появою ущільнення в грудях, болю при дотику, появі відчуття важкості.
 • Кіста молочної залози. Тривалий час може не турбувати жінку, скарги з'являються, коли приєднується інфекція або освіта здавлює сусідні тканини.
 • Пухлини. Супроводжуються появою ущільнення, а також зміною шкіри над освітою. Біль характеризується як паління.
 • Невралгія. В цьому випадку хворобливість посилюється при диханні або русі.
 • Внутрішньопротокова папілома. Проявляється як легка хворобливість, що супроводжується виділенням крапель з соска.

Можливі і інші відхилення, але вони зустрічаються рідше. Це алергічні реакції, коли шкіра запалюється від контакту з тканиною. Крім того, можливі травми і подальше за ним запалення рани або гематоми.

Діагностика патології

Діагностика захворювання молочної залози включає опитування хворий, візуальний огляд і пальпацію, а також інструментальні методи дослідження. Якщо скарги виникли при годуванні грудьми, причина буде ясна в 80лучаев. У решту треба повне обстеження. При сильному болі призначається аналіз на рівень гормонів, діагностика на носительство герпесу, а також бакпосев з шкіри грудей на кокову флору і грибки.

З інструментальних методів застосовують рентген і УЗИ. Також показовою буде дуктография, що відбиває стан молочних проток. При підозрі на онкологію необхідно здати кров на онкомаркеры.

У чоловіків також можлива подібна клініка, причини частково ті ж, що і у жінок, тобто зміна гормонального рівня, травми, інфекції. Тому і діагностичні заходи при масталгії будуть схожими.

Записатися на прийом

Лікування болю в сосках

При перших симптомах необхідно зробити усі заходи, які допоможуть усунути хворобливість. Білизна замінюється на натуральну, гігієнічні засоби вибираються без ароматів і ароматизаторів. Нерідко після цих заходів усі ознаки проходять.

Якщо під час годування грудьми жінку турбують тріщини, нелишней буде запис до маммологу. Як правило, використовують загоювальні склади, що зволожують засоби і пом'якшувальні креми. Використовуються у вигляді місцевих засобів. Це може бути крем, гель, бальзам.

Не виключені ситуації, коли можуть знадобитися і серйозніші препарати. Так, маммолог Бондар А.В. у своїй практиці використовує:

 • Антибіотики при вираженому запаленні.
 • Протигрибкові препарати при виявленні грибків.
 • Кортикостероїди при кістах, запальних процесах.
 • Протигерпетичні препарати при виявленні вірусу герпесу.

Окрім цього, можуть використовуватися препарати, спрямовані на лікування конкретного захворювання. Наприклад, при кістах, мастопатії використовуються засоби зі змістом гормонів і фітогормонів.

В деяких випадках лікування захворювань молочної залози має на увазі хірургічне втручання. Це стосується пухлин, кіст, що піддалися вторинному інфікуванню, гематом, маститу при запущеній формі. Відразу після видалення вогнища призначається лікарська терапія і физиолечение.

Незважаючи на яскраво виражену клініку, не можна починати лікування самостійно. Тільки маммолог зможе точно визначити причину відхилення і на підставі цього підібрати лікування. Але і ігнорувати стан не можна. Іноді за слабовыраженной хворобливістю ховаються дуже небезпечні захворювання.

Способи профілактики

Попередити розвиток гормональних порушень дуже складно. Жінці рекомендується грамотно підбирати засоби контрацепції, не прибігати часто до абортів, а з приходом менопаузи використати препарати для підтримки організму.

Запальні захворювання можна уникнути, дотримуючись елементарної гігієни. Максимально намагатися уникати травм. Білизна має бути з легких тканин, натуральних, які не викликають потертості. Гігієнічні засоби і креми мають бути максимально натуральними, без барвників, ароматів, ароматизаторів і інших добавок.

Під час лактації треба ретельніше доглядати за грудьми, готувати її до годування заздалегідь особливо при втягнутій формі соска. Перші дні лактації треба допомагати дитині, зціджувати молоко, правильно прикладати його до грудей.

Болі в сосках можуть як нормою, так і патологією. Самостійно визначити причину украй складно, тому рекомендується при перших відхиленнях звертатися до фахівця.

Записатися на прийом